FETHİYE LİONS KULÜBÜ DERNEĞİFETHİYE LIONS CLUBHizmet Ediyoruz - We Serve

Hizmet Ediyoruz - We Serve

8 Ekim 2009 Perşembe

Fethiye'de "Naylon Torbaya Hayır" Çevre Kampanyası


Fethiye Lions Kulübü 8 Ekim Lions Dünya Hizmet Günü’nde, çevre bilincine katkıda bulunmak amacıyla bir çevre aktivitesi gerçekleştirmiştir. Üzerinde çevre kampanyasının logosu olarak “Naylon Torbaya Hayır” ifadesi ve kulüp amblemi yer alan 1000 adet bez alışveriş torbası Fethiye’de halka armağan olarak dağıtılmıştır.

Tüm kulüp üyelerinin katıldığı çalışmada iş bölümü ile ilçenin farklı bölgelerinde dağıtım yapılmıştır. Basında da yankı bulan bu çalışmada bez torbalar ile birlikte naylon poşet kullanımından doğan enerji ve doğal kaynak israfını ve naylon torba atıklarının çevre zararlarını anlatan bir broşürde dağıtılmıştır. Dünyada plastik torba kullanımı yılda 500 milyon adedi geçmektedir. Torbaların ancak %1 kadarı geri dönüşüm ile geri kazanıma girmektedir.

Geri dönüşüm maddi kaynak gerektirmekte, özellikle denize atılan plastik torbalar nedeniyle deniz canlıları gerek suya karışan kimyasallar gerekse plastik torbaların fiziksel özelliklerinden dolayı zarar görmekteler. Dünyada sahillerden toplanan atıkların %10’unu plastik torbaların teşkil ettiği tespit edilmiştir. Bez torba kullanımı ile haftada ortalama 6 plastik torbayı kullanımdan çıkarmış oluruz.

Bu ayda 24 torba, yılda 288 torba, ortalama bir yaşam süresince 22-23 bin civarında torba etmektedir. Tüketicilerin bilinçlendirilmesi ile hem çevremizi hem de değerli doğal kaynaklarımızı korumak adına önemli adımlar atılmaktadır.